Wiadomości 0       Znajomi 0       Ulubione
  Wiadomości 0       Znajomi 0       Ulubione

FAQ - Mocz

1. Czy to prawda, że jeżeli nie oddaje się moczu to można wybuchnąć?
Nie jest to możliwe, jeżeli przez dłuższy czas będziesz wstrzymywać mocz w końcu sam się uwolni. Nie powinno się jednak odkładać wizyt w toalecie, ponieważ im dłużej mocz zalega w pęcherzu, tym zwiększa się ryzyko rozwoju bakterii - co prowadzi do zapalenia pęcherza.

2. Czy każde zwierzę oddaje mocz w postaci cieczy?
Nie, np. żyjące w Australii zeberki (ptaszki mniejsze od wróbla), w ogóle nie wytwarzają moczu, a kał wydalają w postaci suchego proszku. To pozwala im przetrwać w warunkach skrajnej suszy.

3. Jak powstaje mocz?
Układ moczowy składa się z dwóch nerek, pęcherza moczowego, dwóch długich rur (moczowodów), łączących nerki z pęcherzem, oraz z cewki moczowej, przez którą mocz opuszcza ciała. Nerki filtrują krew i wytwarzają mocz. Mocz płynie moczowodami do pęcherza, gdzie gromadzi się. Po wypełnieniu pęcherz wydala mocz poprzez cewkę moczową na zewnątrz. Krew dociera do nerki dużymi naczyniami zwanymi tętnicami nerkowymi. Do każdej nerki prowadzi jedna tętnica. Wewnątrz nerki wszystkie niepotrzebne składniki oraz sole i woda są usuwane z krwi i tworząc mocz. Oczyszczona krew jest odprowadzana z nerek przez żyły nerkowe.
Mocz wytwarzany w nerkach spływa moczowodami do pęcherza moczowego. Pęcherz wypełnia się moczem i rozciąga. Z rozciągniętej ściany pęcherza impulsy nerwowe płyną do mózgowia wywołując doznanie parcia. Okrężnym mięsień wokół cewki moczowej rozluźnia się i mocz opuszcza organizm.

4. Z czego składa się mocz?
W skład moczu wchodzi: 96% wody, 2,5% azotowych produktów przemiany materii (głównie mocznik), 1,5% soli mineralnych oraz minimalne ilości innych substancji, np. barwników żółciowych (nadają moczowi kolor i zapach). W moczu zdrowego człowieka nie powinny znajdować się cukry, białka i czerwone krwinki. Jeżeli któraś z tych substancji znajduje się w moczu oznacza to, że jesteśmy chorzy.

5. Od czego zależy zapach moczu?
W niektórych chorobach zapach moczu może zostać zmieniony. Np. zakażenie bakterią E. coli może powodować cuchnący zapach, podczas gdy w przebiegu cukrzycy mocz może mieć zapach słodki lub owocowy. Mocz pachnący jak syrop klonowy może wskazywać na pewna mutacje genetyczną. U zdrowego człowieka zapach powinien być lekko orzeźwiający.

style="display:block"
data-ad-format="fluid"
data-ad-layout-key="-8h+2b-ft+an+tv"
data-ad-client="ca-pub-4703923706737764"
data-ad-slot="4917264588">


6. - Jaki mocz ma smak?
Mocz ludzki jest ostry, cierpki i lekki. W zależności od tego co się zje, stosując zdrową dietę smak moczu będzie coraz bardziej pod względem smaku i zapachu podobny do wody.

7. Jaki kolor ma mocz zdrowego człowieka?
Od przeźroczystego do ciemnożółtego, na zmianę koloru wpływają różne czynniki, takie jak bilans płynów, dieta, leki, choroby mają wpływ na kolor moczu. Intensywność koloru zazwyczaj koreluje z zagęszczeniem moczu, mocz jasny lub przezroczysty jest rozcieńczony, a ciemnożółty jest zagęszczony. Bezbarwny mocz może być spowodowany przez niewydolność nerek, niekontrolowaną cukrzycę. Przyczyną ciemnego moczu może być odwodnienie. Czerwonawy kolor moczu może być spowodowany przez krew.

8. Czy mocz zawsze jest przejrzysty? A jeżeli nie czy to źle?
Nie zawsze. Normalny mocz, który jest klarowny może stać się mętny przez bakterie, krew, spermę lub śluz.

9. Ile waży mocz u przeciętnego człowieka?
Ciężar właściwy ok.1.005 - 1.035, poza zależny jest to od tego z jaką częstotliwością jest on oddawany. Ale im wyższy jest ciężar właściwy moczu tym cięższe substancje są rozpuszczone w moczu. Jeżeli spożywa się dużą ilość płynów, nerki powinny wydzielać większe ilości niż normalnie ilości moczu. Kiedy ogranicza się podaż płynów wówczas nerki wydzielają małe ilości zagęszczonego moczu, wtedy mocz jest lżejszy.

10. Ile moczu dziennie powinien wydalać człowiek?
Dobowa ilość moczu wydalanego przez zdrowego człowieka waha się od 600 do 2500 ml. Zależy ona od wielu czynników, m.in. ilości spożytych płynów i temperatury otoczenia.

11. Jaki jest odczyn moczu?
Różny. pH 4 moczu oznacza mocz bardzo kwaśny, pH 7 obojętny, a pH 9 bardzo zasadowy. Czasami pH moczu może być modyfikowane przez podawanie specyficznych leków. U zdrowego człowieka pH powinno wynosić 4.5 - 8.0.

12. Jakie jest zastosowanie moczu w medycynie, skoro składa się on głównie z toksyn wydalanych z organizmu?
Mocz znajduje zastosowanie np. do otrzymywania hormonów. Chińczyny przed 2000 lat otrzymywali kobiece hormony, odparowując do sucha 800(!) litrów kobiecego moczu. Nowocześni naukowcy też używają moczu ciężarnych klaczy, do otrzymywania hormonów stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej. Takie hormony wykorzystuje się np. do produkcji tabletek antykoncepcyjnych.

13. Czy w przyszłości będzie można uzyskiwać energię z moczu?
Singapurscy naukowcy zbudowali baterię generującą energię elektryczną z płynów organicznych, takich jak właśnie mocz. Bateria zbudowana jest z papieru nasączonego chlorkiem miedzi, magnezu (anoda) oraz sprasowanych blaszek miedzi (katoda). Wymiarami bateria zbliżona jest do karty kredytowej i uzyskuje 1,47V napięcia przy mocy 1,5mW. Testy wykazały, że bateria może przez 90 minut pracy utrzymać stałe napięcie 1,04V - energia ta została uzyskana z 0.2 ml moczu. Na razie traktuje się te badania jako ciekawostkę, chociaż nie wyklucza to zastosowania w przyszłości.

14. Czy oddawanie moczu może być podniecające?
Owszem. Niektórzy ludzie odczuwają silne podniecenie, na samo wspomnienie o moczu, ta dewiacja nazywa się Urolalią.

15. Czy są jakieś starożytne mity lub przesądy dotyczące moczu?
Rzymianie nazywali złocisty kamień lyncurium, czyli "mocz rysia", bo według ich legendy bursztyn miał powstać ze skamieniałego moczu tego drapieżcy.
W starożytności sądzono, że szatan oddaje mocz do ucha tym, którzy zasypiają podczas modłów. Uważano także, że jeśli kobieta chce wiedzieć, czy jest w ciąży, powinna wziąć swój mocz i podlać nim dziką topolę. Jeśli po trzech dniach topola uschnie, znaczy to że nie jest w ciąży.

16. Czy oddawanie moczu w miejscach publicznych jest prawnie zakazane?
Jest to zależne od kraju. W Polsce można zapłacić za to grzywnę wynoszącą nawet do 500(!) zł. W Szwecji zamontowno kamery w miejscach, które są najbardziej ?oblewane?. Na następny dzień w tych miejscach wywieszane są zdjęcia osób załatwiających tam swoją potrzebę.

17. Co oznacza, gdy przyśni nam się mocz?
Wg. senników, jeżeli przyśni Ci się mocz, znaczy to że masz jakieś zmartwienia.
Nie bądź obojętny dla tego materiału - Oceń, skomentuj, polub, udostępnij!
14 / 0
0
  avatar kaka

Komentarze FB

Komentarze obsługiwane przez Facebook
(poczekaj na załadowanie)

Komentarze Kupa

Musisz być zalogowany, żeby skomentować ten materiał.