Wiadomości 0       Znajomi 0       Ulubione
  Wiadomości 0       Znajomi 0       Ulubione

El Caganer - Szopka po KatalońskuCaganer (można tłumaczyć jako "psujący zabawę") to tradycyjna świąteczna figurka przedstawiająca człowieka w trakcie defekacji. Figurki są już tradycyjnym elementem...

świątecznych szopek! Obok Maryi, Józefa, Jezusa i pasterzy - Katalończycy ustawiają w szopce jeszcze dodatkową figurkę, która jest katalońskim symbolem urodzaju, pomyślności, szczęścia i powodzenia w nowym roku. Historia Cangers sięga XVII wieku i początkowo przybierała postać kucającego chłopa w czerwonej czapce zwanej Barretina.

Dziś w szopkach kupę robią osoby ze świata polityki (Silvio Berlusconi, Barack Obama czy Angela Merkel), słynni sportowcy (piłkarze FC Barcelona, Fernando Alonso), postacie z bajek (Asterix i Obelix), superbohaterowie (Superman, Spiderman), bezimienni przedstawiciele różnych profesji (tancerka flamenco, lekarz, urzędnik), naukowcy (Albert Einstein), odkrywcy (Krzysztof Kolumb), celebryci (książę William z żoną Kate, Mick Jagger, Shakira) czy nawet papież Benedykt XVI.Tradycyjnie wierzy się, że caganer przynosi szczęście, zdrowie, spokój dla duszy i ciała, przynosi radość dla mieszkańców domu, w którym znajduje się szopka (belén). Jeśli chce się uchronić przed nieszczęściem i nieurodzajem, należy obowiązkowo umieścić caganera w żłóbku. Opróżniacza umieszcza się najczęściej w ustronnym miejscu żłóbka, starając się go ukryć choć trochę. Dzieci mają duża zabawę, kiedy starają się znaleźć caganera pośród innych postaci i elementów szopki. Tradycja jest akceptowana przez Kościół katolicki w Hiszpanii.

Nie bądź obojętny dla tego materiału - Oceń, skomentuj, polub, udostępnij!
6 / 1
0
  avatar kaka

Komentarze FB

Komentarze obsługiwane przez Facebook
(poczekaj na załadowanie)

Komentarze Kupa

Musisz być zalogowany, żeby skomentować ten materiał.