Wiadomości 0       Znajomi 0       Ulubione
  Wiadomości 0       Znajomi 0       Ulubione

Ciekawostki: Kupa bez kupy :)

Sedes
Polski zespół punkrockowy. Powstał w 1976 roku. Zespół początkowo był tylko zespołem garażowym. Później przeszedł on do Wrocławia gdzie rozpowszechnił go "Młody" i "Kucharz" pochodzących z wrocławskiej dzielnicy Krzyki.

Ciemno-Gnojna
Wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Mszczonów.

Latające Odchody
Wrocławski zespół punkowy, grający od 1989 roku.

Kupa (Węgry)
Miejscowość na Węgrzech. Według danych z 2004 roku zamieszkała przez 187 mieszkańców.

Kupa (ulica)
Jedna z krakowskich ulic.

Kupa (synagoga)
Synagoga Kupa w Krakowie - synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Warschauera 8. Jest ostatnią synagogą powstałą w okresie istnienia miasta żydowskiego. Synagoga została zbudowana w 1647 roku z funduszy pochodzących z kasy kahalnej (kupa to po hebrajsku kasa, stąd nazwa) oraz z funduszy cechu złotników. Północna ściana synagogi przylega do średniowiecznego muru obronnego Kazimierza. Jej pierwotny poziom był obniżony o około 80 centymetrów w stosunku do obecnego poziomu posadzki, przez co była w całości schowana za murem i pomiędzy sąsiadującymi budynkami.

Kupa (rzeka)
Kupa (chorw. Kupa, słń. Kolpa) ? rzeka w Chorwacji, prawostronny, główny dopływ Sawy, o długości 296 km. Jest trzecią co do wielkości rzeką w Chorwacji i jedną z najczystszych rzek w tym kraju. Często wzdłuż jej biegu wytycza się północną granicę Półwyspu Bałkańskiego. Bierze swój początek niedaleko małej wioski Crni Lug (320 mieszkańców), zaliczanej do najładniejszych krajobrazowo miejsc w Chorwacji, leżącej na wysokości 730 m n.p.m. We wschodniej części Gór Dynarskich Kupa tworzy wraz z innymi rzekami (Una, Vrbas, Bosna, Drina) gęstą sieć dopływów Sawy. Na pewnym odcinku stanowi granicę między południowo-wschodnią Słowenią a Chorwacją. Przepływa przez Karlovac i od tego miasta jest żeglowna. Przy jej ujściu do Sawy, na południowy wschód od Zagrzebia, leży 46-tysięczne miasto Sisak ? duży ośrodek przemysłowy z portem rzecznym i ważny węzeł kolejowy i drogowy.

style="display:block"
data-ad-format="fluid"
data-ad-layout-key="-8h+2b-ft+an+tv"
data-ad-client="ca-pub-4703923706737764"
data-ad-slot="4917264588">


Stolec (budownictwo)
Słup drewniany w konstrukcji wiązara płatwiowo-kleszczowego, element ustroju (konstrukcji) ramy nośnej (stolcowej). Rama składa się z dwóch lub więcej słupków ustawionych na belkach stropowych lub płatwi leżacej na stropie w kierunku prostopadłym do wiązarów. Płatew ta jest często nazywana podwaliną. Słupki połączone są ze sobą płatwią, na której opierają się krokwie. Rama usztywniona jest w kierunku podłużnym mieczami a w kierunku poprzecznym kleszczami.

Stolec (województwo zachodniopomorskie)
Stolec (niem. do 1521 Blankenburg, do 1945 Stolzenburg) ? niewielka wieś w gminie Dobra Szczecińska (powiat policki, województwo zachodniopomorskie) leży w Puszczy Wkrzańskiej na granicy polsko-niemieckiej, ok 24 km na północny zachód od centrum Szczecina. W pobliżu wsi znajdują się jeziora Stolsko i Świdwie oraz rzeka Gunica.

Stolec (województwo łódzkie)
Stolec ? wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Złoczew. W skład sołectwa Stolec wchodzą przysiółki: Krzyżanka, Młyn, Pogony, Serwitut i Stolec Poduchowny. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

Stolec (województwo dolnośląskie)
Stolec (do 1945 Stoltz) ? wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ząbkowice Śląskie. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.
Nie bądź obojętny dla tego materiału - Oceń, skomentuj, polub, udostępnij!
11 / 0
0
  avatar BoBeK

Komentarze FB

Komentarze obsługiwane przez Facebook
(poczekaj na załadowanie)

Komentarze Kupa

Musisz być zalogowany, żeby skomentować ten materiał.