Wiadomości 0       Znajomi 0       Ulubione
  Wiadomości 0       Znajomi 0       Ulubione

Bąki na kartach historii

1. Najstarsze bąki znaleziono wśród pogrzebowych akcesoriów faraonów. Znajdowały się w szczelnych naczyniach wypełnionym miodem, owiniętymi w bandaże i zapieczętowane znakiem trzmiela.

2. Karol Wielki słynął z wielkiej niechęci do obcych bąków, a ich właścicieli kazał surowo karać. Kara wahała się od równowartości 10 krów w złocie, do dożywotniej banicji.

3. Miechy kowalskie w późnym średniowieczu służyły nie tylko do podsycania pieców powietrzem, ale też wyciągania bąków i wykorzystywania ich do podnoszenia temperatury w palenisku. Technika ta została wynaleziona na Bliskim Wschodzie i prawdopodobnie tylko przy jej użyciu można było wykonać legendarną stal damasceńską.

4. Obok kamienia filozoficznego celem poszukiwań alchemików było wynalezienie mieszanki spożywczej pozwalającej na wytworzenie silnie wybuchowego bąka. W 1654 namiestnik niderlandzki zanotował że technik wojskowy z garnizonu w mieście Delft dokonał znaczących odkryć w celu uzyskania odpowiednio wydajnej mieszaniny grochu, fasoli i szpinaku pozwalającej na wyprodukowanie bąka o mocy niszczenia 40 beczek czarnego prochu. Niestety receptura zniknęła wraz z wybuchem w tymże mieście który zniszczył blisko 1/3 miasta i zabił wielu jego mieszkańców.

5. Wolfgang Amadeusz Mozart wykorzystywał bąki podczas gry na fortepianie, kiedy nie mógł zagrać odpowiednio tonu. Podobno potrafił przewidzieć jakiej tonacji będzie dźwięk bąka. Po śmierci kompozytora odnaleziono partytury do opery ?Jajeczna bryza? w której znajdowały się nuty dla sekcji naturalnych instrumentów dętych, jednak prawdopodobnie autor nie mógł znaleźć odpowiednio utalentowanych i doświadczonych muzyków.

6. Po raz pierwszy zastosowano bąki jako gaz bojowy przez wojska niemieckie w drugiej bitwie pod Ypres w 1914, jednak aby nie ujawnić prawdziwego pochodzenia mieszanki, oficjalnie podano że był to gaz musztardowy.

7. Niemiecki inżynier Werner von Braun próbował wykorzystać bąki jako paliwo do prototypu rakiety V-2, jednak ostatecznie uznano że mieszanka jest zbyt niestała i może doprowadzić do przedwczesnego wybuchu rakiety.

8. Philip K. Dick, znany pisarz science fiction znany był z tego, że upajał się zapachami własnych bąków. Podobno pod ich wpływem powstały jedne z jego najsłynniejszych książek, Ubik i Trzy stygmaty Palmera Eldritcha.
Nie bądź obojętny dla tego materiału - Oceń, skomentuj, polub, udostępnij!
9 / 0
0
  avatar Kupka

Komentarze FB

Komentarze obsługiwane przez Facebook
(poczekaj na załadowanie)

Komentarze Kupa

Musisz być zalogowany, żeby skomentować ten materiał.